З 20 по 24 січня 2025 року в рамках програми Erasmus + доцентка кафедри Дорожинська Г. В. проходила стажування у Центральній школі Ліона (Ecole Centrale de Lyon) за темою “PhD studies at Ecole Centrale de Lyon”. Центральна школа Ліона є важливим центром інженерної освіти та наукових досліджень, що відкриває широкі можливості для міжнародного співробітництва. У школі навчаються студенти-інженери, докторанти, працюють дослідники та викладачі-дослідники. З 2021 року школа розширилася до іншого кампусу в Сент-Етьєні, який пропонує інженерні ступені в галузі машинобудування,
цивільного будівництва та сенсорної інженерії.
Розглянуто особливості навчання в Центральній школі Ліона, що включає міждисциплінарний підхід із залученням студентів до вирішення реальних наукових та технічних проблем, студентські проєкти мають індивідуальний супровід викладацькою командою, надаються широкі можливості академічного обміну, отримання подвійного диплома та співпраці з міжнародними компаніями та лабораторіями. PhD-програма є частиною загальнонаціональної системи докторантури у Франції. Навчання триває 3 роки. Велика частина випускників працює в промисловості, європейських лабораторіях. Досить високий рівень інтеграції у міжнародні проєкти.
Під час стажування особливу увагу було приділено дослідницьким лабораторіям Центральної школи Ліона, які є частиною наукової мережі CNRS (Національна рада наукових досліджень Франції):
- Ампер: Лабораторія електротехніки, електромагнетизму, автоматизації, екологічної мікробіології та застосувань;
- INL: Ліонський інститут нанотехнологій;
- LMFA: Лабораторія механіки рідини та акустики;
- LTDS: Лабораторія трибології та системної динаміки;
- LIRIS: Лабораторія комп’ютерних наук для зображень та інформаційних систем;
- Інститут Камілли Джордан: Математична лабораторія.
Всі шість спільних дослідницьких підрозділів CNRS, що присвячені галузям трибології, біологічних наук та нанотехнологій, акустики, механіки та аеронавтики, розташовані на території кампусу. Було відвідано такі лабораторії:
- Лабораторія Ампера (Ampere Lab) – дослідження в галузі електротехніки, управління енергетичними системами, біоінженерії. Має сучасне обладнання для тестування електричних машин, випробування електромагнітних матеріалів, аналізу фізичних та хімічних характеристик матеріалів.
- Ліонський інститут нанотехнологій (INL) – дослідження в галузі наноматеріалів, сенсорики, мікроелектроніки та біосенсорів. Обладнання INL охоплює загальні технології (осадження, літографію, травлення, відпал нанорозмірних шарів) та спеціальні технології (дослідження функціональних оксидів, напівпровідників).
![Лабораторія INL, система для осадження тонких плівок у вакуумі](https://ivt.kpi.ua/wp-content/uploads/2025/02/picture3.png)
![Лабораторія INL, лабораторія для виготовлення та дослідження різних наноструктур](https://ivt.kpi.ua/wp-content/uploads/2025/02/picture4.jpg)
В рамках програми академічної мобільності вдалось ознайомитися також з творчими просторами, зокрема Centrale Lyon FabLab, яка пропонує інструменти для швидкого створення прототипів для перевірки концепцій перед промисловим виробництвом. Об’єкт SkyLab – кімната спільного проектування та простір для творчості, де учасники можуть взаємодіяти з сучасним обладнанням. Простори відкриті для всіх студентів і співробітників для підтримки освітніх, дослідницьких та особистих проектів.
Стажування дозволило ознайомитися з передовими технологіями та підходами у вищій освіті та дослідженнях, зокрема:
- вивчити можливості інтеграції сучасних підходів до викладання та досліджень в освітню систему.
- ознайомитися з організацією докторських програм у Франції, процедурою захисту дисертацій та роллю наукових шкіл;
- розглянути можливості подальшої співпраці;