Наукові установи Національної академії наук України – це ті установи, де студенти можуть побачити, як застосовуються найсучасніші наукові технології у різних областях. Студенти груп ПІ-12 та ПІ-11 разом з викладачем Ганною Дорожинською відвідали Інститут фізики напівпровідників імені В.Є. Лашкарьова НАН України. Студенти мали можливість здійснити подорож у світ сучасних наукових досягнень. Однією з головних цілей екскурсії було ознайомлення із сучасним обладнанням, які допомагають у дослідженнях і створенні нових технологій.
Першим етапом став огляд атомно-силового мікроскопа. Це найбільш потужний інструмент для вивчення різноманітних матеріалів. Роздільна здатність таких мікроскопів сягає частки нанометрів, що дозволяє спостерігати атоми. Студенти мали унікальну можливість побачити деякі зразки в нанометровому діапазоні.
Наступна лабораторія випробувань і діагностики напівпровідникових джерел світла та освітлювальних систем на їх основі змогла підкреслити важливість альтернативних джерел світла. Студенти зрозуміли, як важливо розвивати енергоефективні технології, щоб зменшити енергоспоживання та негативний вплив на навколишнє середовище.
Одним з найважливіших напрямків нанотехнологій є розробка економічних методів виготовлення наноструктур. Для отримання двовимірних наноматеріалів застосовують плівкові технології осадження покриттів. Метод вакуумного розпилення матеріалів на сьогоднішній час широко використовують. Такі операції можна здійснювати на вакуумних універсальних постах (ВУП), які побачили студенти під час екскурсії та ознайомились з їхньою будовою.
ВУП використовуються для напилення нанометрових шарів різноманітних матеріалів та які використовуються для створення чутливих елементів приладів на основі плазмонного резонансу. З даними приладами та їх роботою ознайомились у наступній лабораторії сенсорного матеріалознавства. Варто зазначити, що плазмоніка відкриває двері до величезних можливостей у сфері оптики, медицини та електроніки. Студенти побачили, як нанометрові структури можуть використовуватися для виявлення речовин, обговорили попередні досягнення, зокрема ті, які стосуються лікування хвороб.
Ця екскурсія не лише надала студентам можливість побачити передові технології, а й збільшила їхнє бажання долучитися до досліджень у майбутньому. Вона зробила науку доступною і захопливою, відкривши нові перспективи для майбутніх науковців. Отримані знання студенти також зможуть застосувати при вивченні дисциплін «Сенсорні інформаційні технології», «Інформаційні та інтелектуальні технології, нейронні мережі та штучний інтелект» та багато інших дисциплін, що викладаються на нашій кафедрі.